Croatia as never seen before Více o nás »
  • cs

Krk - Ostrov Krk

Základní Informace

Letovisko Krk je přístav a správní středisko ležící ve stejnojmenné zátoce na jihovýchodním pobřeží, jak jinak, stejnojmenného ostrova Krk. Ostrov náleží ke skupině Kvarnerských ostrovů a o prvenství, co se rozlohy týče, se dělí se sousedním ostrovem Cres.

Bohatá historie letoviska Krk

Letovisko Krk se pyšní dlouhou a významnou historií. Je také jedinou ze starších osad na ostrově, která byla od počátku budována přímo u moře.

Staré jádro města obehnané hradbami leží na malém poloostrůvku mezi dvěma zátokami. Původně ilyrské sídlo Curicum se stalo již v římských dobách správním střediskem ostrova. Od 4. století n.l. pak dokonce biskupským sídlem.

Nejvýznamnějšími památkami jsou mariánská katedrála, původně bazilika z 5. - 6. století, přestavěná ve 12. a v 18. století s cenným interiérem, budova biskupství s přístupnou sbírkou vzácných obrazů, románská bazilika sv. Quirina (Sveti Kvirin či Kirin) z 10. - 11. století, románská bazilika Gospa od Zdravlja ze 12. století a dva románské domy z 11. století.

Celkovou atmosféru starého města podtrhuje dochované masivní opevnění s nárožní věží Kamplin a třemi městskými branami.

Unikátní hlaholské písemnictví

V kulturním a duchovním vývoji celého Chorvatskaostrov Krk mimořádný význam jako důležité středisko hlaholského písemnictví.

Mniši z ostrova Krk, tzv. hlaholáši, získali v polovině 13. stol. souhlas papeže s provozováním bohoslužby ve slovanském jazyce. Právě z ostrova Krk pocházejí významné hlaholské památky např. Bašská deska (Baščanska ploča) z Jurandvoru u Bašky.

Dovolená u moře v letovisku Krk

Letovisko Krk nabízí návštěvníkům nádherné pláže stíněné borovým lesem.

Městské koupaliště Dražica s drobnými oblázky nese stejně jako další pláže v okolí (Porporela-Ježevac, Dunat, pláž kempu Ježevac, pláž naturistického kempu Politin, pláž Jert – Pinezić 10 km severozápadně a pláž kempu Glavotok, 15 km severozápadně) ocenění tzv. Modrou vlajkou.

Aktivní dovolená v letovisku Krk

Během dovolené v letovisku Krk budete mít dostatek příležitostí ke sportovnímu i kulturnímu vyžití. V létě městečko ožije kulturními festivaly, jarmarky i tradiční feštou sv. Kvirina.

Také milovníci sportu si přijdou na své. Je zde možnost půjčit si horská kola, hrát tenis a věnovat se i dalším letním sportům či např. jízdě na koni. Oblast je oblíbeným cílem jachtařů, milovníků vodního lyžování, podmořského rybolovu a potápění.

Oblíbený turistický cíl

Letovisko Krk je proslulým rybářským střediskem. Návštěvníci si tak mohou každý den pochutnat na čerstvých rybách a kvalitním bílém víně žlahtina z okolí obce Vrbnik.

Ostrov je významnou turistickou oblastí, tradice letovisek Baška, Krk, Njivice nebo Malinska sahá daleko do minulosti.

K turistické oblibě a vysoké návštěvnosti ostrova Krk nepochybně přispívá i jeho výborná dopravní dosažitelnost. Ostrov je s pevninou spojený mostem od letoviska Kraljevica na pevnině přes ostrov Sveti Marko na severovýchodním cípu ostrova Krk (zpoplatněný). Z přístavu Valbiska, sevrozápadně od letoviska Krk existuje trajektové spojení s ostrovem Cres.

Ubytování

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku v sezóně 2023 od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 30.11.2022).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

  • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
  • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
  • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
  • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
  • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
  • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze jeden voucher.

Follow us on YouTube
last-minute