Croatia as never seen before Více o nás »

Menu

Užitečné odkazy

Cres - Grabar - Ostrov Cres

Základní Informace

Starobylé letovisko Cres je administrativním střediskem stejnojmenného ostrova Cres, jednoho ze dvou největších jadranských ostrovů. Ostrov náleží ke skupině Kvarnerských ostrovůa o prvenství, co se rozlohy týče, se dělí se sousedním ostrovem Krk.

Atraktivní letovisko Cres

Městečko Cres se v posledních letech stalo velmi oblíbeným letoviskem. Leží v hlubokém zálivu stejného jména, který chrání okolní kopce, a je známo svým bezpečným přístavem.

Okolí letoviska nabízí úrodnou a intenzivně využívanou půdu, blízkost Vranského jezera pak dostatečné zásoby vody. Rozvinutý je i rybolov a stavba lodí.

Původní obyvatelstvo ostrova bylo ilyrské, pozůstatky jeho opevněných sídel, tzv. gradin, se dochovaly na několika místech ostrova, např. na návrší sv. Bartoloměje u Cresu.

Letovisko Cres se v 15. století stalo administrativním střediskem ostrova, díky čemuž bylo také nově opevněno. Do současnosti se dochovaly dvě renesanční brány a válcová věž s částí hradeb. Hradby obklopovaly staré město kolem vnitřního přístavu Mandrać.

Mezi nejvýznamnější stavby patří gotický kostel Panny Marie (Sv. Marija), Městská brána (Gradska vrata) s hodinovou věží, goticko-renesanační palác Arsan, románský kostelík patrona Cresu, sv.Izidora (Sv.Sidar) a františkánský klášter ze 14.století, ve kterém je uložena nejstarší chorvatská kniha vytištěná v hlaholici na chorvatském území tzv. hlaholský misál, tištěný v Senji z r. 1494.

Dovolená u moře v letovisku Cres

Prakticky celé pobřeží zálivu Cres nabízí návštěvníkům příjemné koupání ve stínu stromů. Pláže jsou poměrně úzké, oblázkové a kamenité, místy doplněné upravenými betonovými platy nebo zatravněnými plochami.

Díky pozvolnému vstupu do moře se zde mohou koupat i malé děti. Navíc, pláž kempu Kovačine byla oceněna tzv. Modrou vlajkou.

Aktivní dovolená v letovisku Cres

Letovisko Cres nabízí nespočet možností milovníkům sportu i kultury. Tradičním sportem oblasti je potápění, windsurfing a jachting (Marina Cres). V Cresu se dokonce koná regata Cres-Cup.

V srpnu se v Cresu koná Letní karneval, koncerty a představení však probíhají pravidelně. Pokud se rozhodnete spojit kulturní zážitek s výletem, rozhodně doporučujeme návštěvu orlího hnízda Lubenice a jeho Lubenických večerů.

Milovníci přírody ocení plavbu k Modré jeskyni v zátoce Žanja nebo návštěvu ornitologické rezervace zřízené k ochraně a zachování hnízdišť vzácného supa bělohlavého (Gyps fulvus).

V Beli bylo zároveň založeno jedinečné ekocentrum s útulkem pro zraněné ptáky a zajímavým doprovodným programem. Okolí je protkáno upravenými naučnými stezkami.

Chorvatsko

slevy LAST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 31.10.2018).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

 • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
 • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
 • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
 • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
 • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
 • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze jeden voucher.

Follow us on YouTube

Proč s námi?

 • Zázemí stabilní společnosti
 • Rozsáhlá databáze všech typů ubytování v Chorvatsku
 • On-line rezervace a platba z domova
 • Více než 20 kriterií pro vyhledávání
 • Detailně zpracovaná nabídka s informacemi o okolí
 • Jedinečné vyhledávání ubytování v Chorvatsku přes mapu Google