Croatia as never seen before Více o nás »
  • cs

Park přírody Kamenjak - Riviéra Pula

Základní Informace

Poloostrov Kamenjak se stejnojmenným mysem (Rt Kamenjak) se nachází na jižním pobřeží Istrie, zhruba 50 kilometrů od města Pula. Poloostrov i přilehlé Medulinské souostroví (Medulinski arhipelag) je od roku 1996 pod státní ochranou jako chráněná přírodní památka.

Jeho jižní část Dolní Kamenjak (Donji Kamenjak) dlouhá přibližně 3,5 km je oblastí se zvláštním režimem (placený vstup pro motorová vozidla, cyklisté a pěší mají vstup zdarma) v období od 15. června do 15. září, kdy je otevřeno každý den od 7 do 22 hodin.

Ideální koupání v zátokách poloostrova Kamenjak

Pobřeží poloostrova je neuvěřitelně členité a nabízí mnoho míst pro koupání a vysoké skoky do vody, ve skalnatých zátokách naleznete různé typy pláží – od oblázkových po velká kamenná plata. Za nejkrásnější jsou pokládány Radovica a Pinižula na západním pobřeží. Oblázkové pláže dále najdete v zátokách Plovanije, Njive a Školjac. Mezi skalnaté pak patří např. Toreta a Špilja.

V některých zátokách najdete malá kotviště se starými rybářskými osadami (Polje, Podlokva), nová výstavba není povolena. Zejména jachtaři vyhledávají větší chráněnou zátoku Portić na východním pobřeží.

Oblíbeným výletním cílem jižního pobřeží poloostrova jsou podmořské jeskyně, hlavně nejznámější z nich, Kolumbarica (též Kolombarica). Oblast Kamenjaku je výjimečná také z botanického hlediska, naleznete tu přibližně 30 druhů volně kvetoucích orchidejí, dva druhy endemické (Serapias istriaca, Serapias pulae).

Aktivní dovolená na poloostrove Kamenjak

Poloostrov je doslova protkaný neasfaltovanými prašnými cestami, což z něj činí ráj pro cyklisty. Těm je určena značená stezka pro horská kola vedoucí celým poloostrovem od severu k jihu.

Kamenjak a letovisko Premantura se pokládají za jednu ze tří nejideálnějších oblastí pro windsurfing v oblasti Jadranu (dále Bol na Brači a západní pobřeží poloostrova Pelješac). Téměř stále tu vane maestral, ideální vítr pro provozování tohoto sportu.

Oblíbené jsou též výlety lodí na okolní ostrůvky. Půl kilometru od jihozápadního mysu leží ostrůvek Fenoliga, který je známý spíš pod jménem Tanjur (= talíř) díky svému tvaru. Turisté jej nadšeně navštěvují kvůli otisku stopy dinosaura, který zde byl objeven.

Na 2,5 kilometru vzdáleném útesu Porer stojí 34 metrů vysoký kamenný maják z období starého Rakouska (byl postaven v r. 1833).

A pokud Vás koupání a průzkum poloostrova omrzí, můžete se stavit v jednom ze dvou místních originálních barů. Poblíž zátoky Špilja najdete vyhlášený Safari bar z čistě přírodních materiálů s množstvím houpaček, prolézaček a malých kolotočů pro děti.

Ubytování

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku v sezóně 2024 od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 30.04.2024).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

  • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
  • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
  • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
  • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
  • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
  • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze na jeden voucher.

Follow us on YouTube