Croatia as never seen before Více o nás »
  • cs

Ostrov Brač - Střední Dalmácie

Základní Informace

Ostrov Brač je nejrozlehlejším ostrovem Dalmácie, zámořským předměstím Splitu, od kterého je vzdálen pouhých 7 námořních mil. Jméno ostrova je pravděpodobně odvozeno od jelena (brentos), kultovního zvířete ilyrských obyvatel. Řekové ho nazývali Elaphusa od elaphos – jelen, všechny tyto teorie však vykazují společný motiv vzniku jména po rohatém zvířeti.

Přírodní podmínky Brače

Podnebí Brače splňuje všechny charakteristické znaky středomoří: dlouhá, teplá a suchá léta a krátké a mírné zimy. Mandle kvetou na Brači již od února a koupat se můžete do pozdního října. Díky takovému klimatu se na ostrově Brač nabízejí velmi příznivé podmínky k rozvoji různých druhů letní i zimní turistiky.

Bračská krajina je oázou čistého vzduchu a nenarušeného životního prostředí, která okouzlí každého návštěvníka. Nejnápadnějším znakem ostrova jsou rozlehlé plochy skalnaté krajiny s četnými údolími, ostrými a hlubokými prohlubněmi, které vznikly již dávno náhlými záplavami. Na skalnatých plochách rostou trsy vřesu a voňavé léčivé rostliny.

Hora sv. Víta (Vidova gora, 780 m. n. m.) je nejvyšším vrcholem jadranských ostrovů. Na Brači je dnes asi dvacet vesnic a několik osad. Všechna místa jsou spojena širokými asfaltovými cestami, takže vzdálenosti mezi nimi jsou prakticky bezvýznamné.

Dostupnost ostrova Brač

Všechny přímořské obce jsou s letoviskem Split spojeny každodenní linkou a trajektová doprava Split – Supetar a Makarská – Sumartin je zajišťována několikrát denně. Brač má tak spolu s přednostmi ostrova i výhodu blízkého Splitu.

Kamenická tradice ostrova Brač

Ostrov je známý kvalitním kamenem, v bračských kamenolomech lámali kamenné bloky na stavbu Diokleciánova paláce, odsud odváželi kámen na stavby katedrál v Trogiru, Šibeniku, Pagu, Rabu a v Itálii. Významní domácí stavitelé nemohli najít práci ve vesnicích na Brači a tvořili mimo ostrov. Z bračského kamene byly vystavěny mnohé evropské a americké metropole (parlament ve Vídni a v Budapešti, Bílý dům ve Washingtonu), ale na Brači nenajdete velebné katedrály ani velké paláce.

Ostrov Brač charakterizuje množství památek pozdní antiky, starokřesťanské baziliky a předrománské kostely. Turecké nebezpečí z moře a z druhé strany průlivu nutilo obyvatele Brače, aby místo jinde častých stylových městských staveb stavěli obranné pevnosti.

Turistické cíle ostrova Brač

Během své dovolené rozhodně nevynechejte návštěvu historických měst Supetar, Sumartin a Splitska. Dokonalé vyžití nabízí turistická letoviska Bol a Postira. V rámci pobytu na ostrově Brač můžete podniknout zajímavé výlety např. do Dračí jeskyně (Drakonjina nebo též Zmajeva spilja), k osadě Blaca, na vyhlášenou pláž Zlatni rat.

Prohlédněte si video z místa

Interaktivní mapa Chorvatska

Ostrov Brač - letoviska

Střední Dalmácie - riviéry

Chorvatsko - další oblasti

Ubytování

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku v sezóně 2024 od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 28.02.2024).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

  • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
  • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
  • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
  • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
  • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
  • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze na jeden voucher.

Follow us on YouTube