Croatia as never seen before Více o nás »
  • cs

Ostrov Murter - Severní Dalmácie

Základní Informace

Ostrov Murter je součástí archipelagu Šibeniku. Od pevniny je oddělen Murterským průlivem (Murterski kanal), na západě se rozkládá Murterské moře (Murtersko more), které dosahuje na opačné straně až k ostrovům Kornati.

Obyvatelé ostrova Murter

Ostrov Murter je poměrně hustě osídlený. Obyvatelé ostrova jsou však zároveň majiteli mnoha pozemků na okolních někdy i dosti vzdálených ostrovech a ostrůvcích (např. na ostrovech Kornati), ale dokonce i na pevnině.

Získávání pozemků na ostrovech a celková expanze obyvatel ostrova Murter začala již v 17. století. Díky vzrůstajícímu počtu obyvatelstva na jejich rodném ostrově nestačila půda ani pro pěstování plodin, ani pastviny pro ovce.

Aktivní dovolená na ostrově Murter

Ostrov Murter obklopují četné ostrůvky, pro mnoho z nich se však používá dvě a více jmen, což je pro návštěvníky a především jachtaře velmi matoucí.

Západní pobřeží je převážně strmé a velmi členité. Některé jeho zátoky slouží jako dobrá kotviště pro malé lodě (Kosirina, Jezera, Tisno).

Dalšími turistickými středisky jsou letoviska Tisno a Jezera. Letovisko Betina je sice spíše zemědělským centrem ostrova, ale místní vyhlášená marina je důležitým cílem jachtařů.

Dovolená u moře na ostrově Murter

Najdete zde však i příjemná místa ke koupání, vyhlášená písečná pláž je v zátoce Slanica poblíž správního střediska ostrova letoviska Murter.

Ostrov Murter spojuje s pevninou moderní zdvihací most. Pokud Vás pobyt na ostrově omrzí, doporučujeme návštěvu historických měst na blízké pevnině (Šibenik, Biograd na Moru). Další možností je vydat se na výlet do Národních parků Krka, Kornati či obdivovat největší chorvatské Vranské jezero (Vransko jezero).

Ubytování

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku v sezóně 2024 od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 28.02.2024).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

  • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
  • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
  • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
  • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
  • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
  • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze na jeden voucher.

Follow us on YouTube