Croatia as never seen before Více o nás »
  • cs

Plitvická jezera - Vnitrozemí

Základní Informace

Okolí Národního parku Plitvická jezera (Plitvička jezera) ve vnitrozemí Chorvatska patří mezi nejznámější lokality v zemi vůbec. Díky výhodné poloze na trase do pobřežních letovisek jsou Plitvická jezera vítanou zastávkou turistů směřujících k Jaderskému moři.

Národní park Plitvická jezera

Park se nachází na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Plješevica a zahrnuje 16 krasových jezer terasovitě rozložených a propojených kaskádami. Nachází se zde 140 vodopádů a množství zřídel.

Národní park byl vyhlášen r. 1949, na seznam světového přírodního bohatství UNESCO pak zapsán od r. 1979.

Soustava se dělí na dvě části: dolní se 4 jezery (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod) a horní s 12 jezery (Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Veliki Burget, Kozjak). Dolní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou.

Říčka Plitvice, která dala jezerní soustavě jméno, nespojuje žádná z jezer, ale spadá do kaňonu vysokým vodopádem pod nejníže položeným jezírkem Novakovića Brod.

Jezera obklopuje zachovalý lesní porost (buk, jedle, smrk, tis) s pralesními rezervacemi a mnoha chráněnými lokalitami s výskytem endemitních rostlin. Žijí zde velké šelmy (medvěd, rys, vlk), ale také množství vysoké a černé zvěře. Ve vodních tocích se vyskytují raci.

V rámci placeného vstupu je možné si prohlédnout jezera, kolem nichž jsou vybudovány chodníky a jsou zahrnuty do prohlídkových tras.

Na jaře 1991 se území parku stalo místem velikonoční krvavé bitvy, prvního vojenského konfliktu, který si vyžádal oběti v rámci Jugoslávské občanské války.

V současnosti přibývá návštěvníků, kteří chtějí prohlídce Národního parku věnovat dostatek času a využívají tak nabídky ubytování v okolních obcích, např. Selište Drežničko či vzdálenější Rastoke.

Ubytování

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku v sezóně 2024 od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 31.12.2023).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

  • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
  • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
  • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
  • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
  • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
  • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze na jeden voucher.

Follow us on YouTube