Croatia as never seen before Více o nás »
  • cs

Mali Lošinj - Ostrov Lošinj

Základní Informace

Mali Lošinj je největším letoviskem tradičního turistického cíle, ostrova Lošinj, ležícího ve vnějším pásu Kvarnerského souostroví v těsném sousedství ostrova Cres.

Významné letovisko Mali Lošinj

Mali Lošinj je správním centrem ostrova a významným přístavem ležícím ve velkém zálivu stejného jména. Příznivé klimatické podmínky napomohly tomu, že se již na konci 19. století stal Mali Lošinj oblíbeným lázeňským střediskem.

Rozvoji turistického letoviska napomohlo také založení Spolku pro zkrášlení a zalesnění Malého Lošinje v roce 1886, z jehož iniciativy byly vysázeny první borovice v oblasti Čikatu a tím položeny základy dnešním krásným lesům v zátokách Čikat a Sunčana uvala.

Letovisko je proto vyhledáváno jako cíl celoročních ozdravných pobytů, vhodných zejména pro alergiky, astmatiky a při poruchách imunity.

Historické bohatství letoviska Mali Lošinj

Nejvýznamnější památky letoviska Mali Lošinj pochází z období prudkého hospodářského rozmachu města na přelomu 18. a 19. století, jedná se o tzv. kapitánské domy a domy bohatých loďařů s krásnými zahradami.

Mezi kostely vévodí kostel sv. Martina (Sveti Martin) z 2. poloviny 15. století.

Mimořádný podmořský archeologický nález, ke kterému došlo v roce 1996 jižně od ostrova Lošinj, je dalším dokladem bohaté historie této oblasti. V hloubce přes 40 m byla nalezena bronzová antická socha řeckého atleta Apoxyomena, která bude po náročné rekonstrukci umístěna ve speciálním muzeu v letovisku Mali Lošinj.

Dovolená u moře v letovisku Mali Lošinj

Oblázkové pláže a pláže s hrubým pískem lemuje hustý borový les, který nabízí dostatek příjemného stínu. Místy narazíte na upravená betonová mola a vstupy do vody, koupání je tak ideální i pro velmi malé děti.

Nejkrásnější pláže najdete v zátoce Čikat a Sunčana uvala. Pláž Veli Žal – Sunčana uvala a pláž kempu Poljana nesou ocenění tzv. Modrou vlajkou za čistotu pláže a okolí.

Letovisko nabízí výborné podmínky především pro vodní sporty, nachází se zde známá škola potápění a také jachtařská škola. V místě jsou půjčovny sportovních potřeb, člunů či jachet. Marina Lošinj patří k vyhlášeným cílům jachtařů.

Populární je také podmořský rybolov, což dokazuje oblíbená soutěž Novoroční pohár měst (Novogodišnji kup gradova), která zahrnuje také Pohár zemí. Jedná se o cca 6 hodinovou soutěž družstev a jednotlivců bez dýchacích přístrojů (20 – 30 m) v lovu harpunou.

Tipy na výlet

Krásná příroda ostrova Lošinj nabízí množství příležitostí k výletům a vycházkám. Sousední ostrov Cres spojený s Lošinjem otáčivým mostem u letoviska Osor tuto nabídku ještě rozšiřuje o ptačí rezervace supa bělohlavého, překrásnou Modrou jeskyni či chráněné vnitrozemské sladkovodní Vranské jezero.

Naopak moře kolem ostrovů Cres a Lošinj bylo v roce 2006 vyhlášeno prvním chráněným úsekem moře se zaměřením na intenzivní ochranu kolonie delfínů skákavých (Tursiops truncatus).

Ubytování

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku v sezóně 2024 od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 30.04.2024).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

  • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
  • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
  • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
  • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
  • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
  • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze na jeden voucher.

Follow us on YouTube