Croatia as never seen before Více o nás »
  • cs

Ostrov Lošinj - Kvarner

Základní Informace

Tradiční turistický cíl, ostrov Lošinj, leží ve vnějším pásu Kvarnerského souostroví. I když je ostrov Lošinj mnohem menší než sousední ostrov Cres, má dvojnásobný počet obyvatel.

Lošinj původně tvořil se sousedním ostrovem Cres jeden velký ostrov s názvem Apsyrtides, největší ostrov na Jadranu. Již ve starověku vybudovali osadníci v nejužším místě ostrova úzký průplav, aby zkrátili plavbu lodím. Nyní oba ostrovy spojuje otáčivý most.

Přírodní bohatství ostrova Cres

Severní část ostrova Lošinj je hornatá. Nachází se zde pohoří Osoršćica s nejvyšším vrcholem ostrova, Televrinou (588 m n.m.). Pobřeží ostrova je na rozdíl od sousedního Cresu velmi členité.

Jeho jižní část pokrývá bohatá subtropická vegetace, vyhlášený je zejména záliv Čikat s chráněným lesoparkem.

Ostrov je obklopen četnými ostrovy a ostrůvky, které se staly oblíbeným výletním cílem návštěvníků ostrova (např.: Unije, Vele a Male Srakane, Ilovik). Umělý průplav Privlaka v blízkosti letoviska Mali Lošinj rozděluje ostrov na dva díly spojené mostem.

Díky mostu v Osoru je ostrov Lošinj velmi dobře dostupný přes ostrov Cres, který má výborné trajektové spojení s pevninou linkou z Poroziny do Brestove, ale také s ostrovem Krk linkou z Meragu. V sezóně jezdí pouze v některých dnech také trajektová linka Zadar - Mali Lošinj se zastávkami na ostrovech Severodalmatského souostroví (Ist, Olib, Silba, Premuda).

Bohatá historie ostrova Lošinj

Původní obyvatelstvo ostrova bylo ilyrské, pozůstatky jeho opevněných sídel, tzv. gradin, se dochovaly na několika místech ostrova. Již ve starověku byla také založena osada Osor (dnes na hranici obou ostrovů), která byla dlouhou dobu jejich správním střediskem.

Mimořádný podmořský archeologický nález, ke kterému došlo v roce 1996 jižně od ostrova Lošinj, je dalším dokladem bohaté historie této oblasti. V hloubce přes 40 m byla nalezena bronzová antická socha řeckého atleta Apoxyomena, která bude po náročné rekonstrukci umístěna ve speciálním muzeu v letovisku Mali Lošinj.

Tradiční turistická oblast

Turistický ruch se na ostrově rozvíjí již od konce 19. století, kdy byla oblíbená letoviska Mali a Veli Lošinj vyhlášena klimatickými lázněmi.

Lošinj je tak tradičně vedle ostrova Krk jedním z nejnavštěvovanějších chorvatských ostrovů. Tomuto faktu nahrává zejména mírné podnebí, příznivé i zimní turistice.

Krásná příroda ostrova Lošinj nabízí množství příležitostí k výletům a vycházkám. Sousední ostrov Cres spojený s Lošinjem otáčivým mostem u letoviska Osor tuto nabídku ještě rozšiřuje o ptačí rezervace supa bělohlavého, překrásnou Modrou jeskyni či chráněné vnitrozemské sladkovodní Vranské jezero.

Naopak moře kolem ostrovů Cres aLošinj bylo v roce 2006 vyhlášeno prvním chráněným úsekem moře se zaměřením na intenzivní ochranu kolonie delfínů skákavých (Tursiops truncatus).

Ubytování

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku v sezóně 2024 od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 31.12.2023).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

  • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
  • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
  • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
  • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
  • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
  • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze na jeden voucher.

Follow us on YouTube