Croatia as never seen before Více o nás »
  • cs

Ostrov Pag - Severní Dalmácie

Základní Informace

Ostrov Pag je nejjižnějším ostrovem z vnitřního pásu Kvarnerského souostroví, který leží na rozhraní mezi oblastí Kvarneru a Severodalmátskými ostrovy.

Přírodní podmínky Pagu

Větší část ostrova je holá a kamenitá. Na ostrově není žádná povrchová voda, pouze několik pramenů a na jihu ostrova dvě krasová jezera. Na ostrově najdeme klidné zátoky a zálivy v okolí města Pag a Novalja a rovněž u menších osad Šimuni, Mandre a Straško na jihozápadním pobřeží.

Nejvyšším vrcholem ostrova Pag je vrch sv. Víta ( Sveti Vid - 348 m n. m.). Největším zálivem pak je dlouhý, téměř uzavřený Pažský záliv (Paški zaljev).

Pozoruhodnosti ostrova Pag

Domácí bílé víno žutica a ovčí Paški sir představují nejznámější speciality ostrova Pag. Podobně vyhlášená je kvalita masa zdejších ovcí, zvláště pak jehňat.

Již od starověku se z ostrova Pag vyváží sůl. Dříve se získávala z rozsáhlých salin, vlastně mělkých okrajových jezer (Paške solane). Dnes se však sůl vyrábí umělým zahříváním mořské vody a jejím odpařováním.

Ostrov Pag se vyznačuje některými národopisnými zvláštnostmi. Mezi ně patří především lidové tance a písně, krásné lidové kroje (ženské kroje s pozoruhodnými krajkovými pokrývkami hlavy) a hlavně tradiční krajkářská výroba (Paška čipka).

Dovolená na Pagu

Na mnoha místech ostrova Pag najdete překrásná místa ke koupání. V rozsáhlém Pažském zálivu je 26 pláží, malých i větších, převážně tvořených menšími oblázky či hrubým pískem. Proslulé jsou písečné a oblázkové pláže v okolí letoviska Novalja.

Ostrov Pag bývá cílem turistů, kteří dávají přednost levnějším letoviskům, klidu a čistému moři, a nevyhledávají intenzivní noční život. Výjimkou je pláž Zrće, která je vyhlášeným centrem zábavy. Určité možnosti zábavy jsou však v administrativním centru ostrova městečku Pag a v Novalje.

Spojení na ostrov zajišťuje trajekt z Prizny na pevnině do Žigljenu na severovýchodním pobřeží ostrova. Ostrov je na jihovýchodě spojen s pevninou také mostem.

Ubytování

slevy FIRST
MINUTE

Na pobyty v Chorvatsku v sezóně 2024 od nás obdržíte slevu 3 % až 5 % z celkové částky (Sleva je platná do 31.03.2024).

Slevy pro skupiny » více

Při objednání pobytu v Chorvatsku jednou osobou:

  • skupina 8 – 11 osob: sleva 500,- Kč
  • skupina 12 – 15 osob: sleva 1000,- Kč
  • skupina 16 – 20 osob: sleva 1500,- Kč
  • skupina 21 – 25 osob: sleva 2000,- Kč
  • skupina 26 – 30 osob: sleva 3000,- Kč
  • u skupin více než 30 osob: sleva dohodou

Částka za pobyt musí být hrazena jednou fakturou a bude vystavena pouze na jeden voucher.

Follow us on YouTube